fbpx
Tor jest teraz zamknięty!

Podstawy bezpieczeństwa na torze – 2

Podstawy bezpieczeństwa na torze -2

Ubiór

Na tor kartingowy należy odpowiednio się ubrać – luźna koszula, kaptur, szalik czy nie odpowiednie buty, mogą nie tylko spowodować dyskomfort jazdy, ale również przyczynić się do ewentualnego wypadku. Istnieje prawdopodobieństwo, że wspomniane wcześniej elementy ubiory są w stanie zaplątać się w tylną oś gokarta, co może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu.

Polecamy: wygodne, sportowe obuwie z płaską podeszwą, sportowy strój.

Dla osób, które noszą okulary istnieje możliwość włożenia ich po ubraniu kasku.

 

Zadbaj o swoje prywatne rzeczy

Przygotowując się do jazdy pamiętajmy, aby wszystkie luźne rzeczy trzymane w kieszeni tj. telefon, klucze, drobne pieniądze umieścić w specjalnych szafkach dostępnych na torze. W przypadku braku zaufania do zamykanej na klucz szafki, zawsze można poprosić obsługę toru o bezpieczne przechowanie cennych rzeczy.

 

Kask

Podstawą bezpiecznej jazdy jest wybór odpowiednio dobranego kasku. Rekomendujemy kaski zamknięte.Przed ubraniem kasku pamiętaj o ochronnej balaklawie/kominiarce, a Panie muszą pamiętać o związaniu lub spięciu włosów. Przy wyborze kasku pomaga obsługa toru, dlatego nie wahaj się by poprosić ich o pomoc. Najprostszą metodą sprawdzenia czy kask jest w odpowiednim rozmiarze to lekko potrząsnąć głową w obie strony i sprawdzić czy wnętrze kasku nie obija się o nasze policzki. Odpowiednio dobrany kask będzie przylegał do naszej twarzy i nie powodował dyskomfortu. Idąc na tor z naszymi pociechami, należy pamiętać o zabezpieczeniu karku specjalnym kołnierzem, który chroni kręgosłup od urazów w czasie uderzeń.

Na naszym torze dostępne są także wkładki do foteli gokartów, które poprawiają komfort jazdy.

 

Zachowanie podczas jazdy

Każdy halowy tor kartingowy wyposażony jest w 4 podstawowe flagi. Są to główne elementy komunikacji w czasie wyścigu pomiędzy obsługą toru a zawodnikiem. Należy ich bezwzględnie przestrzegać. Flagi są koloru niebieskiego, żółtego, czerwonego i czarno-biała szachownica.

Podczas wyścigu należy pamiętać o kategorycznym zakazie wychodzenia z gokarta w czasie, gdy inni uczestnicy nie zakończyli jeszcze wyścigu, tyczy się to również momentu, gdy uderzymy w opony. Należy wyciągnąć rękę w górę i poczekać na pomoc obsługi toru.

Również w przypadku zderzenia z oponami, które ustawi gokart w stronę przeciwną do kierunku jazdy, pod żadnym pozorem nie można jej kontynuować. W takiej sytuacji obsługa zawsze powinniśmy poczekać na obsługę, która pomoże nam w powrocie do wyścigu.

Oczywiście nie można brać udziału w jeździe na torze po spożyciu alkoholu– warto to wziąć pod uwagę planując wypad na gokarty jako element wieczoru kawalerskiego 🙂

Mając na uwadze wszystkie powyższe wskazówki i stosując się do zasad i reguł panujących na torze, możemy być pewni, że jazda na gokarcie będzie dla nas bezpieczna a przede wszystkim bardzo przyjemna.

[chatbot]