fbpx
Tor jest teraz zamknięty!

Podstawy bezpieczeństwa na torze – 1

Podstawowe zasady bezpieczeństwa na torze kartingowym- część 1

Zanim wybierzemy się na tor kartingowy, warto poznać zasady na nim panujące. Dobrym pomysłem jest również zaczerpnięcie wiedzy o rodzajach torów i stosowanych na nich zabezpieczeniach. To w głównej mierze na obsłudze toru spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo kierowców biorących udział w wyścigu. I chociaż karting jest sportem bezpiecznym, który mogą uprawiać także dzieci, za każdym razem należy zapoznać się z regulaminem toru, na który się wybieramy.

Rodzaje torów kartingowych

W Polsce działa wiele torów kartingowych, z których możemy rozróżnić dwa rodzaje – otwarte i zamknięte (halowe). Tory otwarte to zazwyczaj obiekty przeznaczone do wyścigów profesjonalnymi gokartami. Mają one długość od 700 metrów, szerokość od 5 do 12 metrów i posiadają specjalne certyfikaty, pozwalające na odbywanie na nich zawodów organizowanych przez PZM. Na niektórych z nich dostępna jest opcja wypożyczenia gokarta, aby spróbować swoich sił. Co prawda w okresie letnim, głównie na parkingach centrów handlowych, otwierane są tory kartingowe – jednak to typowo komercyjno-rekreacyjne obiekty o długości nieprzekraczającej 500 metrów. Otwarte tory kartingowe dają przede wszystkim możliwość jazdy z wyższymi prędkościami i ścigania się w większej grupie. Niestety są one świetnym miejscem do jazdy tylko w okresie od marca do listopada, gdy temperatura powietrza sięga powyżej 5 C.
Drugim rodzajem torów kartingowych są tory zamknięte (halowe). Są to tory komercyjne dostępne dla każdego. Praktycznie w każdym większym polskim mieście znajduję się taki obiekt. Jest to świetna alternatywa dla każdego, kto chce poczuć prędkość, adrenalinę i emocje. Gokarty dostępne na takich torach są przeznaczone do wyścigów amatorskich i mają mniejszą moc oraz są bardziej obudowane w ochronne plastiki – a co za tym idzie, są bezpieczniejsze dla niedoświadczonych kierowców.

Budowa torów kartingowych a bezpieczeństwo

Kiedy analizuje się rodzaje torów kartingowych, warto również wspomnieć o materiałach, z jakich zostały one wykonane. Przy budowie torów kartingowych stosuje się dwa rodzaje nawierzchni – asfalt bitumiczny, który gwarantuje lepszą przyczepność oraz nawierzchnię betonową. Na tej drugiej mogą występować nierówności powstałe na etapie tworzenia toru, dlatego coraz częściej wybiera się asfalt.
By zapewnić bezpieczeństwo i wytyczyć tor jazdy stosuje się bandy ochronne. Najbardziej popularne są te tworzone z opon samochodowych, które w newralgicznych miejscach mogą być dodatkowo zabezpieczone bandami plastikowymi. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że konstrukcja ta jest mało stabilna i przy większych uderzeniach możliwe są jej przesunięcia, co prowadzi do deformacji toru. Opony są jednak dobry rozwiązaniem, jeśli skupimy się na aspekcie bezpieczeństwa w przypadku uderzenia – świetnie amortyzują i nie powodują odbicia się gokartu, co chroni kierowcę przed ewentualnymi obrażeniami, a także innych uczestników wyścigu przed zderzeniem.
Drugim rozwiązaniem zwiększającym bezpieczeństwo jest wykorzystanie tzw. band flexi track. System ten polega na sztywnym umocowaniu w powierzchni toru band z tworzywa sztucznego, które powodują nie tyle zatrzymanie gokarta, co jego spowolnienie – w ten sposób pozwalają na szybszy powrót na trasę. Niestety w przypadku silnego uderzenia, może dojść do ich uszkodzenia, a to skutkuje zatrzymaniem pracy toru na dłuższy okres potrzebny do ich naprawy lub wymiany.

Kultura osobista to podstawa – również na torze!

Wszystkie te zabezpieczenia, pomagają ograniczyć możliwość pojawienia się potencjalnego wypadku. Trzeba jednak pamiętać, że najważniejsza jest rozwaga i kulturalna jazda. Obsługa toru czuwa nad bezpieczeństwem uczestnika wyścigu, przeprowadza specjalne szkolenie wprowadzające, jednak, gdy nie będziemy stosowali się do ich uwag, nie będą oni mogli nam pomóc – a co gorsze, możemy stać się bezpośrednim zagrożeniem dla innych zawodników.
Serdecznie zapraszamy na nasz tor kartingowy w Krakowie – Elikart – przeznaczony zarówno dla dzieci jak i dorosłych!

[chatbot]