fbpx
Tor jest teraz otwarty!

Karting – czym jest ?

Karting, – co to za sport i czy jest bezpieczny?

Czy kiedykolwiek zdarzyło wam się oglądać formułę 1 i marzyć, by poczuć ten sam rodzaj adrenaliny, by, choć na chwilę móc stać się kierowcą wyścigowym, który dzięki odpowiedniej technice jazdy, kradnie sekundy i wygrywa wyścig? Jeśli na pytanie zadane powyżej odpowiedziałeś „tak” to dobry moment dla ciebie by uda się na tor i spróbować swoich sił!

Karting, choć uprawiany dopiero od 50 lat w Polsce, zdążył już mocno zakorzenić się w naszym dorobku sportów motorowych. Coraz rzadziej spotykamy ludzi, którym „kart” kojarzy się tylko i wyłącznie z małym wózkiem napędzanym siłą mięśni. Gokart rekreacyjny to pojazd posiadający silnik elektryczny lub spalinowy, o wadze do 120 kg i mocy od 4,5 do 13 KM. W Polsce, praktycznie w każdym większym mieście, można trafić na całoroczny tor kartingowy. Za opłatą wahająca się od 25-50 zł za 8 minutowy przejazd, można po krótkim szkoleniu, spróbować swoich sił na torze.
Karting to sport dla wszystkich –kobiet, mężczyzn, młodzieży i dzieci, ( jeśli tylko są w stanie dosięgnąć do pedału gazu i hamulca w gokartach przystosowanych dla dzieci już od 5 roku życia). Niektóre tory dysponują również gokartami, które są przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.

Powstaję, więc pytanie – Czy jest się, czego bać?

Chociaż przy pierwszej jeździe może nam towarzyszyć strach, warto się przemóc i spróbować. W dzisiejszych czasach tory są przygotowane do tego by zminimalizować ryzyko wypadku, otrzymujemy również odpowiednio dobrany przez pracownika toru kask, a dzieci specjalne kołnierze, które amortyzują uderzenie. Kształt toru wyznaczają bandy ochronne, które służą również jako amortyzacja w przypadku uderzenia i nie pozwalają by gokart znalazł się po za wyznaczonym do jazdy obszarem. Dzięki tym wszystkim zabiegom, spotkanie w gokarcie z oponami, choć nieprzyjemne, nie jest dla nas niebezpiecznie.

Karting to wspaniała alternatywna do spędzania wolnego czasu, szczególnie dla rodziców, którzy pragną aktywnie spędzić czas z dziećmi, ucząc ich przy tym, podstaw kulturalnego i odpowiedzialnego zachowania na drodze, nie zapominając również o zabawie. Jest to także, idealna okazja dla młodego człowieka, który pragnie w przyszłości stać się kierowcą, by poznać tajniki bezpiecznej jazdy. Dzięki szkółkom treningowym można rozwijać swoje umiejętności prowadzenia pojazdu, poprawnego toru jazdy i odpowiedniego zachowania w sytuacja kryzysowych. Tor kartingowy może być, więc idealnym miejscem na bezpieczną edukację młodych, ale również dorosłych ludzi.

 

Jazda gokartem to przede wszystkim dobra zabawa – ogromna dawka adrenaliny, kiedy bierzemy udział w wyścigu, gdy zmagamy się z naszymi słabościami, gdy wykorzystujemy spryt by wygrać z innym zawodnikiem i pokonać tor w jak najkrótszym czasie. Gokarty powstały by sprawiać przyjemność kierującym, o czym warto się przekonać samemu.

 

 

[chatbot]