fbpx
Tor jest teraz otwarty!

Historia kartingu

Historia kartingu – jak narodził się ten sport?

Za początek kartingu uznaje się moment, kiedy to dwaj amerykańscy piloci, by zapełnić sobie czas między lotami, stworzyli prowizoryczne wózki składające się z kilku rurek i silnika od kosiarki. Ścigali się nimi na wyznaczonym torze, znajdującym się na betonowej nawierzchni hangarów. Te wyścigi miały umilić im czas, ale również być odskocznią od ciężkich realiów II wojny światowej.

 

Od pomysłu do patentu

Pomysł ten, okazał się na tyle dobry, że już w 1956 roku Art. Ingelsa, mechanik Kurtis Craft Company (firma zajmująca się produkcją samochodów wyścigowych) wraz ze swoich przyjacielem Lou Borellieg’em, stworzyli pierwszy gokart. Do jego budowy wykorzystali stalowe rury, te same, które wykorzystywało się do tworzenia samochodów wyścigowych. Na przedniej osi umiejscowili prosty układ kierowniczy, a hamulec był uruchamiany dźwignią po prawej strony kierownicy. Dwusuwowy silnik był umieszczony za fotelem kierowcy. Art Ingles przedstawił swój wynalazek na torze w Pamona (USA), gdzie wzbudził nie lada podziw i zainteresowanie, tym samym przyciągając inwestorów chętnych do opłacenia ich produkcji. Rok później powstał pierwszy kartingowy klub Ameryki (Go-kart club of America), który zajął się przede wszystkim uporządkowaniem zasad produkcji tych nowo wynalezionych pojazdów, ale również uregulował zasady panujące na zawodach, tworząc tym samy pierwszy regulamin.

 

Karting na torach Europy

Karting do Europy przybył w roku 1958, kiedy to do Anglii sprowadzono pierwszych 5 kartów. Od tego czasu na rynku pojawiło się wiele firm, które podjęły się produkcji całych pojazdów, a także części zamiennych (firm tych było ok. 120, co jest ogromną liczbą, biorąc pod uwagę fakt, jak krótko sport ten gościł w Europie). W 1962 roku powstała Międzynarodowa Komisja Kartingowa, która była częścią Międzynarodowej Federacji Samochodowej – dzięki temu karting zyskał miano pełnoprawnego sportu motorowego. Regulamin, który powstał w 1962, choć zmodyfikowany, służy zawodnikom jako wskazówki do dziś. Warto również wspomnieć, że już w 1961 rozegrano pierwsze mistrzostwa świata w kartingu, a osiem lat później mistrzostwa Europy.

Karting kiedyś i karting dziś

Zainteresowanie kartingiem, mimo upływającego czasu nie mija, a wręcz odwrotnie – wzrasta.
Wielu sławnych kierowców rajdowych zaczyna swoją karierę właśnie od kartingu, który umożliwia początkującym kierowcom bezpieczne rozwijanie swoich umiejętności. Warto tutaj wspomnieć o Lewisie Hamiltonie (pięciokrotnym mistrzu świata Formuły 1) czy Fernando Alonso (dwukrotny mistrz świata Formuły 1) – ich kariera w sporcie motorowym zaczęła się właśnie od kartingu.
Możesz zacząć swoją przygodę z kartingiem na naszych torach w Krakowie – serdecznie zapraszamy!

[chatbot]