fbpx
Tor jest teraz otwarty!

Gokarty dla dzieci

Dzieci na gokartach

Gokarty to świetna rozrywka także dla dzieci, które mają możliwość zapoznania się z podstawami poprawnego zachowania się na drodze, mogą doświadczyć pierwszych sukcesów oraz porażek, nauczyć się rywalizacji, współpracy oraz poczuć emocję i adrenalinę. Dzięki gokartom dzieci mogą poznać sprzęt kartingowym, jego budową i zasady działania.

Dzieci mogą próbować swoich sił za kierownicą gokarta już od 7 roku życia. Jeśli chcemy by nasze dziecko sprawdziło się na gokartach a boimy się o jego bezpieczeństwo, warto zabrać je na tor halowy, taki jak tor Elikart M w Krakowie, na którym pod bacznym okiem instruktora może zapoznać się z jazdą małym pojazdem mechanicznym. Obecnie na wielu torach w Polsce dostępne są specjalne Baby karty, o mniejszej konstrukcji, wyposażone w słabsze silniki, których prędkość regulowana jest przez obsługę w zależności od wieku i umiejętności. Pracownicy toru lub wynajęty na czas jazdy instruktorsą obecni podczas całej jazdy dziecka, a dzięki wspominanej wcześniej regulacji prędkości, dbają o jego bezpieczeństwo i udzielają mu wskazówekw trakcie jazdy. Kiedy dziecko oswoi się z gokartem a instruktor uzna, że jest wystarczająco przygotowane, prędkość gokarta może zostać zwiększona.
Wspomniane wcześniej baby karty posiadają wzmocnioną obudową specjalnymi metalowymi rurkami, które amortyzują siłę uderzenia i zapewniają tym samym bezpieczeństwo.

Jazda gokartem to również wspaniała okazja do nauki dziecka odpowiedzialności i rozwagi. Podstawowa zasadą obowiązującą na torze jest bowiem kulturalna jazda polegająca na wzajemnym szacunku. Dziecko już na pierwszej jeździe uczone jest by ustępowało pierwszeństwa szybszemu uczestnikowi ruchu ale również by postępowało w sposób niezagrażający bezpieczeństwu swojemu jak i innych uczestników wyścigu.

Najlepiej spróbować pierwszej jazdy jak najwcześniej, jednak tak naprawdę każdy wiek jest idealny do rozpoczęcia treningów. Nie tylko dla dzieci, ale również dla młodzieży to wspaniała okazja do poznania z technikom jazdy, wypracowania prawidłowych nawyków oraz odruchów w momencie zagrożenia bądź uślizgu, które w późniejszym czasie ułatwią im naukę jazdy samochodem.

Na wybranych torach kartingo istnieją również szkółki kartingowe. Jedna z popularniejszych szkółek w Krakowie to szkółka kartingowa działająca przy torze „Elikart M”. Pod okiem doświadczonego trenera, dzieci w różnym przedziale wiekowym, uczą się w małych 5 osobowych grupach poprawnej techniki jazdy, ale również rywalizacji i uporu w dążeniu do celu i osiągnięciu jak najlepszych wyników. By zainteresować dzieci jazdą, instruktor przeprowadza szereg ćwiczeń poprawiających refleks i technikę, nie zapominając przy tym o dobrej zabawie.

Warto również spróbować swoich sił i zmierzyć się z innymi zawodnikami, na comiesięcznych zawodach „ Junior karting challenge” na torze Elikart M. Aby szanse były wyrównane, uczestnicy są podzieli na dwie grupy wiekowe. Każda z nich rywalizuje o tytuł mistrza toru, jednak najważniejsza jest dobra zabawa, dlatego nikt nie opuszcza toru z pustymi rękami.

[chatbot]