fbpx
Tor jest teraz zamknięty!

Gokarty dla dzieci

Karting i dzieci – czy jest to bezpieczny sport dla młodych osób?

Gokarty to świetna rozrywka także dla dzieci, które na torze kartingowym mają możliwość zapoznania się z podstawami poprawnego zachowania się na drodze, mogą doświadczyć pierwszych sukcesów oraz porażek, nauczyć się rywalizacji, współpracy oraz poczuć emocję i adrenalinę. Dzięki gokartom dzieci mogą poznać sprzęt kartingowym, zapoznać się z jego budową i zasadami działania.

Karting – kiedy można zacząć?

Dzieci mogą próbować swoich sił za kierownicą gokarta już od 7 roku życia. Jeśli chcemy, by nasze dziecko sprawdziło się na gokartach, a boimy się o jego bezpieczeństwo, warto zabrać je na tor halowy – taki jak tor Elikart M w Krakowie, na którym pod bacznym okiem instruktora może zapoznać się z jazdą małym pojazdem mechanicznym.

Najlepiej spróbować pierwszej jazdy jak najwcześniej, jednak tak naprawdę każdy wiek jest idealny do rozpoczęcia treningów. Karting to wspaniała okazja zarówno dla dzieci, jak i młodzieży do zapoznania się z technikami jazdy, wypracowania prawidłowych nawyków oraz odruchów w momencie zagrożenia bądź poślizgu, które w późniejszym czasie ułatwią im naukę jazdy samochodem.

Gokarty baby

Obecnie na wielu torach w Polsce dostępne są specjalne baby karty, o mniejszej konstrukcji, wyposażone w słabsze silniki, których prędkość regulowana jest przez obsługę w zależności od wieku i umiejętności młodego kierowcy. Pracownicy toru lub wynajęty na czas jazdy instruktor są obecni podczas całej jazdy dziecka, a dzięki wspominanej wcześniej regulacji prędkości, dbają o jego bezpieczeństwo i udzielają wskazówek w trakcie jazdy. Kiedy dziecko oswoi się z gokartem a instruktor uzna, że jest wystarczająco przygotowane, prędkość gokarta może zostać zwiększona.

Wspomniane wcześniej baby gokarty posiadają obudowę wzmocnioną specjalnymi metalowymi rurkami, które amortyzują siłę uderzenia i zapewniają tym samym bezpieczeństwo.

Dlaczego warto zabrać swoje dziecko na gokarty?

Jazda gokartem to również wspaniała okazja do nauczenia dziecka odpowiedzialności i rozwagi. Podstawową zasadą obowiązującą na torze jest bowiem kulturalna jazda polegająca na wzajemnym szacunku. Dziecko już na pierwszej jeździe uczone jest ustępowania pierwszeństwa szybszemu uczestnikowi ruchu, a także postępowania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu swojemu jak i innych uczestników wyścigu.

Gdzie ćwiczyć?

Na wybranych torach kartingowych istnieją również szkółki kartingowe. Jedna z popularniejszych szkółek w Krakowie to szkółka kartingowa działająca przy torze Elikart M. Pod okiem doświadczonego trenera, dzieci w różnym przedziale wiekowym uczą się w małych, 5-osobowych grupach poprawnej techniki jazdy, ale również rywalizacji i uporu w dążeniu do celu i osiąganiu jak najlepszych wyników. By zainteresować dzieci jazdą, instruktor przeprowadza szereg ćwiczeń poprawiających refleks i technikę, nie zapominając przy tym o dobrej zabawie.

Zawody

Warto również spróbować swoich sił i zmierzyć się z innymi zawodnikami, na comiesięcznych zawodach Junior Karting Challenge na torze Elikart M w Krakowie. Aby szanse były wyrównane, uczestnicy są podzieli na dwie grupy wiekowe. Każda z nich rywalizuje o tytuł mistrza toru, jednak najważniejsza jest dobra zabawa – dlatego nikt nie opuszcza toru z pustymi rękami.

 

[chatbot]